Bruinvisalarm Ecomare leidt tot actie

Gepubliceerd op 19 januari 2010Natuur en Landschap, Onderzoek en Monitoring, OverigAangemaakt door Ecomare

Op 12 januari sloeg Ecomare alarm nadat er, net als vorig jaar, aan stukken gesneden bruinvissen op het strand waren gevonden. De oproep aan de overheid hier actie op te ondernemen heeft meteen gevolg gehad.

Op vrijdag 15 januari vond het eerste overleg met de betrokken instanties al plaats. Ondertussen zijn er afgelopen weekend weer 2 verminkte bruinvissen op het Texelse strand gevonden.

Bij het overleg waren vertegenwoordigers van onderzoeksinstituut IMARES Wageningen, het korps landelijke politiediensten (KLPD), het ministerie van LNV, Stichting De Noordzee, de staandwantvisserij, Zeehondencrèche Pieterburen, het Nederlands Forensisch Instituut (NFI), de Kustvereniging en Ecomare aanwezig. Via de telefoon was er contact met professor Andrea Gröne van de Rijksuniversiteit Utrecht (RUU).

Voor de korte termijn stelt Stichting De Noordzee in opdracht van LNV een Rapid Alert System op over hoe te handelen bij de stranding van verminkte bruinvissen. Alle betrokkenen zijn gemotiveerd om dit probleem grondig aan te pakken. De oorzaak van de verminkingen is nog onduidelijk. De een denkt dat ze veroorzaakt kunnen zijn door ongelukken met draaiende mechanieken in de zee, zoals scheepsschroeven, vispompen of straalbuizen. De ander sluit niet uit dat de dieren met een mes zijn bewerkt. Op de RUU is een vijfjarig dierpathologisch onderzoek hierover aan de gang. Het NFI wil de oorzaak van de verminkingen onderzoeken en ophelderen.

De Kustvereniging is in samenwerking met de staandwantvissers een proef met pingers gestart. Pingers zijn apparaatjes die een voor walvissen en dolfijnen irritant geluid maken en de dieren daarmee op afstand houden.

Afgelopen weekend zijn er weer 2 versneden bruinvissen op het Texelse strand aangetroffen. Een dier is door Ecomare meegenomen voor onderzoek. Het andere dier was ook versneden maar al in te vergevorderde staat van ontbinding om mee te nemen.