Einde aan verzet tegen zoutlozing
DELFZIJL - De gemeente Delfzijl staakt het verzet tegen de plannen van twee Duitse energiebedrijven om tonnen zout in de Eems te lozen.
De bedrijven willen gas opslaan in circa dertig ondergrondse zoutkoepels die zich in de omgeving van Leer bevinden. Eerst moet echter het zout worden verwijderd. Dit zou volgens het oorspronkelijke scenario in bij Leer in de rivier worden geloosd. Het zoutgehalte in de benedenloop zou hierdoor sterk stijgen en de tegenstanders vreesden voor het planten- en dierenleven.
De lozingen gaan ongeveer dertig jaar in beslag nemen. Maar nu komen de energiebedrijven met een alternatief plan. "Ze willen een oude, ongebruikte gasleiding gebruiken die bij het Duitse Knock uitkomt", legt wethouder Meindert Joostens (Christen- Unie) van Delfzijl uit. "Het zout in de koepels wordt er met water uit de Eems uitgespoeld. Vervolgens wordt het zoute water in de gasleiding gepompt. Bij Knock komt dit in een deel van de Eems terecht waar het zoutgehalte veel hoger is.
De gevolgen van de lozing vallen daarom erg mee. Wij maken daarom geen bezwaar en ik heb de indruk dat de provincie dit ook niet doet." Ook de Waddenvereniging zette in het verleden grote vraagtekens bij de plannen van de Duitsers. Directeur Hidde van Kersen kan echter nog niet zeggen of ook hij het bezwaar intrekt. "Daarvoor weet ik nog te weinig over het alternatieve plan. Ik hoor het nu voor het eerst."
De Waddenvereniging maakt zich al lange tijd zorgen over de Eems. De rivier lijdt onder de vele baggerwerkzaamheden ten behoeve van de Meyer Werf in Papenburg. Hierdoor komt veel slib vrij. Daardoor is het water troebel en arm aan zuurstof.