Overleg over erfgoed Wad vruchteloos

Gepubliceerd op 12 januari 2008Internationaal, OverheidAangemaakt door Leeuwarder Courant

HAMBURG - Het overleg tussen Hamburg en de andere betrokken Duitse deelstaten over de nominatie van de Waddenzee als werelderfgoed heeft de laatste dagen nog niks concreets opgeleverd.

In bestuurderskringen wordt weliswaar gesproken van een constructief overleg, maar Hamburg blijft wantrouwend.
 
De deelstaat is er nog niet van overtuigd dat de status van werelderfgoed geen beperkingen voor de economische bedrijvigheid in de havenstad met zich meebrengt. Inmiddels hebben ook de autoriteiten van de havens van Bremen, Cuxhaven en Hamburg zelf zich tegen de aanvraag bij de Unesco uitgesproken.
Komende dinsdag komt de Hamburger senaat bijeen om tot een definitief oordeel te komen. De tijd dringt, want de collectieve aanvraag van Nederland en Duitsland moet voor 1 februari naar de Unesco in Parijs.

Om dat voor elkaar te krijgen, moet Hamburg ook uiterlijk dinsdag zijn goedkeuring aan de autoriteiten in Berlijn voorleggen.

Lukt dat niet, dan komt ook de aanwijzing van het Nederlandse deel van de Waddenzee als werelderfgoed in gevaar. Het is een gezamenlijke aanvraag. Als een van de partners afhaakt, betekent dat volgens het Nederlandse ministerie van landbouw, natuur en voedselkwaliteit dat wellicht het hele plan in duigen valt.

Uitstel wordt niet als een reële optie beschouwd, omdat het jaren kan duren voordat de Unesco met een nieuwe nominatieronde komt.