Plaggen in De Muy, beginnetje groot duinherstelproject
Staatsbosbeheer laat in het reservaat De Muy, onderdeel van het Nationaal Park Duinen van Texel, 3,6 hectare duinterrein plaggen. Dit werk is onderdeel van het grote project ‘De Nederlanden Natuurlijker’ dat mede met een Europese Life-subsidie wordt uitgevoerd.
De vergunningen voor dit onderdeel van het project waren al verleend; voor de rest van het project, waarin nog eens 58 hectare duin van zijn voedselrijke toplaag ontdaan zal worden, heeft Staatsbosbeheer de vergunningaanvraag nog in voorbereiding. Naar verwachting gaat het vervolg van ‘De Nederlanden Natuurlijker’ in 2008 van start.
Er wordt ongeveer 3 hectare geplagd in het Ronde Gat, vlak bij de Bertusnol. Ook worden nog twee kleine valleitjes daar dichtbij geplagd. De vrijkomenden grond blijft in het gebied, omdat die van belang is voor de zeewerende functie van de duinen. Een deel van de vrijkomende grond wordt verwerkt in de feitelijke zeewering en een ander gedeelte om een pad op te hogen. Het werk wordt uitgevoerd door aannemer Jo Vermaire & Zn. BV uit Breezand.
Het Nationaal Park Duinen van Texel is een Natura-2000 gebied, een gebied waarvan de natuur ook op Europese schaal van hoge waarde is. Daarom betaalt Europa mee aan het herstellen van de natuurkwaliteit in dit gebied. Staatsbosbeheer wil met het plaggen vooral de natuur uit de natte en vochtige duinvalleien meer kans geven. Juist de planten en diersoorten die daar thuis horen, hebben door ontwatering en waterwinning in de Europese duinen veel minder ruimte gekregen.