Niks te vertellen over besteding van het Waddengeld

Gepubliceerd op 18 mei 2006Natuur en Landschap, Overheid, Sociaal-economischAangemaakt door Leeuwarder Courant

LEEUWARDEN - Het geld uit het rijkelijk gevulde Waddenfonds, bedoeld voor investeringen in deze regio, wordt verdeeld door de rijksoverheid. Gemeenten en provincies in het Noorden krijgen volstrekt geen zeggenschap over de subsidiepot.

De woede in het Provinsjehûs in Leeuwarden is groot.
In Den Haag heeft gedeputeerde Piet Bijman te horen gekregen dat vanuit deze regio weliswaar projecten ingediend kunnen worden bij het Waddenfonds, maar dat gemeenten noch provincies invloed krijgen op de beoordeling van de aanvragen. Een onafhankelijke commissie gaat straks de gelden toekennen. Bijman kon zijn oren niet geloven toen hij dat hoorde: ,,Wat krijgen we nou?''

In het Waddenfonds zit €600 miljoen. Het is bedoeld als compensatie aan het Noorden voor de gaswinning onder de Waddenzee en mag de komende twintig jaar worden geïnvesteerd in natuur, landbouw en economie langs de kust. Friesland meent aanspraak te kunnen maken op ruim de helft van het vermogen. ,,Wij dachten bovendien dat we een zware adviserende rol zouden krijgen bij de besteding. Het gaat immers om ons gebied en ons geld'', meent Bijman.

Ook minister Sybilla Dekker (vrom) heeft dat volgens hem in januari nog bevestigd tijdens haar bezoek aan Leeuwarden. In vergaderingen op de diverse betrokken ministeries brokkelden de toezeggingen daarna echter gestaag af. ,,Het lijkt er op dat we slachtoffer worden van een ordinaire ambtelijke machtsstrijd'', aldus Bijman. Hij is naar eigen zeggen ,,zwaar teleurgesteld'' en zegt dat de provincie het niet zal pikken.

Provinciale staten delen de verantwoordelijkheid en willen dat er grote druk wordt uitgeoefend op het kabinet. ,,We worden voor de zoveelste keer gepiepeld. Voor gek gezet'', meent Bert Versteeg van de PvdA-statenfractie. ,,Dit liket op fleanen'', reageert Johannes Kramer (FNP). ,,Dat jild komt ús ta.''