'Minder vogels op Wad door schelpdiervisserij'

Gepubliceerd op 28 oktober 2005Onderzoek en MonitoringAangemaakt door Leeuwarder Courant

TEXEL - Het gaat niet goed met de vogels op het Wad. Vooral vogels die schelpdieren eten zoals de scholekster, eidereend en kanoet hebben het moeilijk.

Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Vijftien van de vierendertig soorten wadvogels die werden onderzocht gaan in aantal achteruit. Belangrijkste oorzaak is overbevissing door de mechanische schelpdiervisserij, zo stelt het NIOZ.

Volgens bioloog Theunis Piersma van het onderzoeksinstituut zijn drastische maatregelen nodig om de vogelstand te herstellen. Zo wil hij kunstmatig mosselbanken en zeegras tussen de eilanden aanleggen om extra voedselvoorraden voor de wadvogels te creëren. ,,We moatte wat dwaan. Oars dan is it binnen fyftich jier foarby foar in tal soarten op it Waad.'' Volgens Piersma is er vooral in het westelijk deel van de Waddenzee nauwelijks meer voedsel voor de vogels. ,,Yn sawat tachtich persint is hast gjin libben mear yn de boaiem.''

Vogelbescherming Nederland, die de opdracht gaf voor het onderzoek, wil daarom dat de schelpdiervisserij uiterlijk over tien jaar wordt gestaakt. Vorig jaar werd de mechanische kokkelvisserij al aan banden gelegd. ,,In feite is het kip en klaar. De schade door de mossel- en garnalenvisserij is enorm en dat weten ze zelf ook. Wij gaan daarom de druk op de politiek opvoeren'', aldus Marc Argeloo van de Vogelbescherming.

Ook door het terugbrengen van zout water in het Lauwersmeer en het herstellen van het tij in kwelders valt de vogelstand weer op peil te brengen, zo verwacht de natuurorganisatie. Het NIOZ stelt verder dat er nader onderzoek nodig is naar de afname van het aantal trekvogels in het waddengebied.

,,Wy wolle de fûgels ek folgje op harren trek nei West Afrika. Dan kinne wy sjen wat foar problemen de fûgels dêr hawwe'', aldus Piersma. Volgens de bioloog is er jaarlijks €5 miljoen tot €10 miljoen extra nodig voor onderzoek. ,,De polityk hat it Waad as it ware ynpoldere. Derom moatte wy der no och sa foarsichtich mei wêze en ynvesteare in kennis.''

Vogelbescherming Nederland zal de onderzoeksresultaten binnenkort aanbieden aan de deelnemers van de internationale Waddenconferentie die volgende week op Schiermonnikoog wordt gehouden. Argeloo: ,,Wij willen graag laten zien dat de Waddenzee wereldwijd een enorm belangrijk vogelgebied is. Eigelijk zou wat ons betreft de vogelstand het toekomstige beleid voor het Wad moeten bepalen.''